5 כללי תזונה חשובים לספורטאים: מדריך למתחילים

תזונה לספורטאים

ספורטאים שמתאמנים באופן מקצועי, וודאי כבר מבינים את חשיבותה של התזונה להצלחת התהליך. עם זאת, לא מעט מתאמנים שנכנסים לעולם הספורט והכושר לראשונה, כמעט ולא מכירים את הדרכים לשמור על תזונה מאוזנת – ובייחוד כשמתאמנים.

נכון, זה לא קל לשלב בין תזונה נכונה, תפריט מאוזן ואימונים, ובייחוד אם אתם רק בתחילתו של התהליך, אבל זה מאוד חשוב. לכן, ריכזנו בעבורכם 5 כללי תזונה חשובים, לצד טיפים מועילים ויעילים.

תפריט מאוזן, תוך שמירה על מאזן קלורי חיובי

חשוב מאוד להקפיד לבנות תפריט מאוזן, ואף מומלץ להתייעץ עם דיאטן או תזונאי שבקיא בתחום הספורט (וכן, חשוב לשלב 3 ארוחות עיקריות ושתי ארוחות ביניים). כמו כן, התפריט חייב לכלול את כל אבות המזון החשובים, הוויטמינים והמינרלים (לרבות שומן בריא), ועליו להיות בעל מאזן קלורי חיובי – כלומר, עליכם לאכול יותר קלוריות מכמות הקלוריות שאתם שורפים פר יום. הסיבה לכך פשוטה, זו הדרך הנכונה לייעל את התוצאות ולבנות מסת שריר.

בדיקות דם וחוסרים תזונתיים

גם אם מקפידים על תפריט מאוזן ובריא, עשויים להיות חוסרים תזונתיים בגוף ועל כן מומלץ לבצע בדיקות דם מקיפות אחת לכמה חודשים, על מנת לשלול חוסרים ולוודא שכמות הוויטמינים והמינרלים תקינה. כיום ניתן לצרוך תוספי תזונה שיוכלו לסייע לכם להשלים את הכמות הרצויה.

אכלו אחרי האימון, כל אימון

נכון, אחרי ששרפתם קלוריות והתאמנתם – סביר להניח שלא תרצו להוסיף קלוריות לגוף, אבל זה חשוב והכרחי. עליכם להקפיד לאכול לאחר חצי שעה מסיום האימון, כשהארוחה צריכה להיות עשירה ואיכותית, ולכלול חלבונים לצד פחמימות.

הקפידו לצרוך חלבון איכותי, מכל הסוגים

חשיבותו של החלבון למתאמנים ידועה כבר לא מעט זמן, ועם זאת, מתאמנים רבים לא יודעים כיצד לשלב את החלבון באופן מושכל בתפריט שלהם. את החלבונים שאתם צורכים יש לפזר לכל אורך היום (ולא לאכול ארוחת חלבונים מרוכזת), כשניתן לאכול ביצים בארוחת בוקר או ערב, לצרוך יוגורט חלבון כארוחת ביניים וכמובן לשלב עוף, דגים או בקר בארוחת הצהריים.

שומן? בהחלט כן!

למרות שיחסי הציבור של השומן אינם חיוביים, חשו בלשלב שומן בריא בתפריט התזונתי שלכם, כמו טחינה, שמן זית, אגוזים, זיתים, אבוקדו וכו'. זה יסייע לכם לשמור על תפריט מאוזן ובריא, ולקבל את מכלול היתרונות של המזונות הללו.

 

לצד התפריט המאוזן וההקפדה על אכילת חלבונים ופחמימות, חשוב לשלב גם שומן בריא בתפריט, ולוודא שלא קיימים חוסרים משמעותיים בגוף. כל אלו יסייעו לכם בתהליך החיטוב והכושר.

בהצלחה.

נגישות