כל מה שרציתם לדעת על קרב מגע

האם ידעתם כי קרב מגע היא שיטת לוחמה ישראלית שכבשה שלל מתאמנים ברחבי העולם? אם אתם מחפשים אחר שיטת לוחמה שמתאימה לכל סיטואציה, בין אם מדובר בתקיפה ברחוב, הגנה מפני תקיפה מינית, חבלנית ועוד: חשוב שתכירו יותר את שיטת האימון שכבשה את העולם!

קרב מגע היא שיטת לחימה המבוססת על טכניקות שונות שנועדו לאפשר הגנה עצמית לנשים, גברים וילדים.

השיטה נועדה להגן על המרחב האישי ועל הגוף, תוך שימוש בתנועות זריזות ואף שימוש באלמנטים מאולתרים לשם הגנה.

שיטה זאת נועדה בעיקר להגנה ברחוב, משמע: התגוננות יעילה ומהירה מפני שלל פשעים ועבירות, כמו גם תקיפות שעלולות להתבצע.

עם זאת ולמרות המטרות הברורות שישנן בשיטת זאת, נמצא אימון קרב מגע כזה כמושלם עבור אנשים שרוצים לשפר את הכושר הגופני, לעבוד על סיבולת לב ריאה ואף להשיל משקל ולחטב את הגוף. לכן כיום ניתן למצוא שלל מכללות, מוסדות ובתי ספר המלמדים את השיטה.

קרב מגע

אז מה צריך לדעת על קרב מגע?

שיטת הלחימה הכל כך ישראלית, החלה את דרכה דווקא באירופה של שנות ה 30. השיטה פותחה על ידי אדם בשם אימי שדאור שהיה אלוף אגרוף ומומחה באומנויות לחימה אשר פיתח את השיטה והעביר אותה ואת היסודות שלה ליהודים שחיו בקהילות אירופאיות והיו צריכים להגן על עצמם מפני תוקפים ופראות.

משם עברה השיטה אל לוחמי צה"ל כבר עם קום המדינה וזאת על מנת שלוחמים ידעו כיצד להגן על עצמם ולהכניע את האויב, גם ללא נשק חם.

עקרונות השיטה

כיום, גם אנשים שלומדים קרב מגע ברמת מתחילים, מבינים את עקרונות השיטה והם:

לנסות לא להיפגע, להשתמש בידע ובשיטות הלחימה ולבחור את הדרך הפשוטה והקצרה ביותר, כמו גם המהירה ביותר להכניע את היריב.

שיטת קרב מגע נועדה בראש ובראשונה לתת כלים להתגוננות בזמן תקיפה, כמו למשל ידיעת הדרך להתגונן מחניקה, מתפיסה כוחנית, הגנה באמצעות תקיפת אזורים אסטרטגיים בגוף התוקף (כמו מתן בעיטת ממוקדת לאזור המפשעה, אגרופים וחבטות לפנים לצוואר לעיניים) תוך שימוש באלתורים כמו הגנה באמצעות מקלות, צרור מפתחות, שימוש בחול, אבנים, תרסיסים או בכל דרך שבה ניתן להגן על הגוף בזמן תקיפה.

עם השנים הפך קרב מגע לשיטת אימון פופולארית בקרב גברים, נשים, ילדים, קשישים, בני נוער וחיילים, בעוד שהשיטה מקנה כלים מקצועיים להגנה והיא חלק בלתי נפרד מאימוני כושר שבוחרים בהם רבים בארץ ובעולם.

איפה אפשר להתאמן בקרב מגע?

כיום ישנם שלל מכונים, מאמנים ובתי ספר לקרב מגע המציעים תכנית אימונים לכל הגילאים ולכל המינים. מאמנים כמו: גיא דאר, בעל הסמכה של מדריך מוסמך לקרב מגע, ישראל אמרן, מאור לוי ועוד, כולם מאפשרים את תכנית הלימודים, העקרונות, היסודות ושיטת האימון.

בנוסף, כיום אפשר ללמוד קרב מגע גם במכללת וינגייט ולהפוך למדריכים, כמו גם בעמותה לקרב מגע הישראלי, ושלל מוסדות לימוד מוכרים.

חשוב לדעת כי באימון קרב מגע מקצועי ומסודר ישנן הגבלות בנוגע לפגיעה ביריב המתאמן עמכם, לכן ביצוע האימון ללא פיקוח או ללא הגבלה: עלול לגרום לפציעות. בשל כך יש תמיד ללמוד את התחום רק אצל מאמנים מוסמכים כמו גיא דאר ואחרים.

נגישות