?סיבולת לב ריאה: מה זה ולמה זה חשוב

בכדי לתמוך במערכות הגוף המרכזיות בעת ביצוע של פעילות ספורטיבית, חשוב לפתח סיבולת רב ריאה. במאמר זה נבצע סקירה אודות הנושא ונסביר מה זה בדיוק סיבולת לב ריאה וכיצד היא יכולה לתרום באופן ממשי לבריאותכם הכללית. מוכנים? בואו נתחיל.

?סיבולת לב ריאה: מה זה

סיבולת לב ריאה היא למעשה היכולת של מערכות הגוף המרכזיות לספק אנרגיה בעת ביצוע פעילות ספורטיבית. כאשר אנו מתייחסים לפעילות ספורטיבית הכוונה היא לא רק לפעילות מאומצת, אלא גם לפעילות המתבצעת בחיי היום יום כמו הליכה ואפילו קיום יחסי מין. ככל שסיבולת הלב ריאה מפותחת יותר, כך ניתן להזרים דם וחמצן למערכות הגוף ובכך לשפר את הביצועים. בגילאים צעירים יותר סיבולת הלב ריאה מפותחת במיוחד (לכן ניתן לראות כיצד ילדים מוציאים הרבה מאוד אנרגיות במהלך היום ומתקשים להירגע( ואילו אצל מבוגרים מדובר בסיבולת אותה יש לפתח באופן מתמיד, בכדי לפתח את היכולת של הגוף לקלוט כמויות חמצן גבוהות ובמקביל לאפשר לגוף להסיר את הפסולת. פיתוח סיבולת לב ריאה הוא משמעותי, ועל כך נרחיב כעת.

?מדוע חשוב לפתח סיבולת לב ריאה

ככל שמתבגרים כך מערכות הגוף נוטות להאט, כולל קצב חילוף החומרים. כאשר מפתחים סיבולת לב ריאה ניתן לראות תוך זמן קצר לא רק רמת עוררות גבוהה יותר אלא גם אנרגיה. למעשה, חשוב לפתח סיבולת ריאה גם בעבור היציבות של הגוף. ספורטאים לדוגמא מקפידים על פעילות ספורטיבית המשפרת את הסיבולת כמו ריצה, קפיצה ושחייה לצורך שיפור גמישות השרירים, ובהתאם לכך יכולות פיזיות טובות יותר. חשוב לציין בנקודה זו כי אף פעם לא מאוחר לבצע את התהליך הזה, אולם אנשים אשר סובלים ממחלות רקע חייבים להתייעץ עם הרופא המשפחתי לצורך התאמה של הפעילות לרקע הרפואי. באמצעות ליווי של אנשי מקצוע כמו מאמני כושר מקצועיים ניתן לבנות תוכנית פרטנית אשר תוביל בסופו של דבר לאיכות חיים טובה יותר, גם בעבור אנשים מבוגרים מאוד.

סיבולת לב ריאה-  מה זה ולמה זה חשוב

?כיצד מפתחים סיבולת לב ריאה

לסיכום, לסיבולת לב ריאה השפעה משמעותית על איכות החיים. על מנת לפתח סיבולת לב ריאה מומלץ לבצע פעילות אירובית: רכיבה על אופניים, שחייה, ריצה וכן שימוש במשקלות. באמצעות משקולת ניתן לחזק את השרירים ואף להגביר את רמת הקושי, זאת בכדי לתפעל כמה שיותר את הריאה והלב. חשוב לציין כי פיתוח של סיבולת לב ריאה איננה מתרחשת ביום אחד אלא בתהליך אשר חייב להיות קבוע, ועל כן הקפידו לבצע פעילות וכן לשלב אלמנטים של גמישות כמו מתיחות או משחקים כמו טניס וכדורגל. בנוסף, תוכלו להירשם לחוגים כמו זומבה או ריקודי עם לצורך שיפור הסיבולת באופן קליל וזורם יותר מאשר פעילות גופנית במכון הכושר לדוגמא.

נגישות