ספורט וקרישיות יתר: הקשר המפתיע שלא הכרתם

ספורט וקרישיות יתר

קרישיות יתר בדם היא מצב שבו מנגנון הקרישה של הדם נפגע, ובהתאם לכך הדם נוטה להתקרש בקלות רבה מאוד. המרכיבים שבונים את מערכת הקרישה הם הטסיות וחלבוני הקרישה, כאשר המערכת מאופיינת ביכולת תגובה מהירה ביותר – לטובת גיוס של חוסר פעילות לפעילות נפרצת לעצירת דמם. חסר במרכיבי חלבוני הקרישה יתבטא בנטייה לדימום, כאשר לרוב שכיחות אירוע נפוץ שמתרחש בעקבות קרישיות יתר כמו אירועי פקקת הוא כאירוע אחד ל 1,000 אנשים מדי שנה. בהקשר זה יש לציין כי השכיחות של התופעה באוכלוסייה היא 1 מתוך ארבעה מבוגרים, כאשר לרוב הסיבות הן תורשתיות או נרכשת במהלך החיים. תופעה של קרישיות יד בדם מגיעה לידי ביטוי בחסימות של כלי דם לצד סיכוי מוגבר להתקף לב, אירוע מוחי ועוד. גורמי הסיכון לפקקת ורידית (התופעה הנפוצה כאשר קיים מצב של קרישיות יתר) הם לרוב נסיבתיים – כמו למשל מחסור בפעילות גופנית. למעשה, שורה של מחקרים מצאו כי בין ספורט לבין קרישיות יתר יש קשר הדוק וזאת בשל ההשפעה המיטבית של ספורט על הבריאות אבל עם הפחתת הסיכוי לאירועים מסכני חיים, בעבור מבוגרים שאובחנו עם קרישיות יתר. חשוב להבין כי הטיפול בקרישיות יתר וכן במצב של פקקת ורידית לרוב ניתן באמצעות תרופות כמו גם מדללי דם ששיעור היעילות שלהם בנוגע לטיפול בקרישיות דם הוא גבוה מאוד.

מה הקשר בין ספורט לבין עולם הרפואה האלטרנטיבי לטובת טיפול בקרישיות יתר?

בנוסף לנטילה של תרופות, מרשם כמו מדללי דם,  בשנים האחרונות המודעות לגבי העולם האלטרנטיבי והפתרונות אותם ניתן לקבל במסגרת בעיות רפואיות כמו קרישיות יתר בדם עלתה באופן משמעותי. כפי שציינו, לפעילות גופנית סדירה יש השפעה מצוינת על מבוגרים שסובלים מהתופעה הזו אולם עוד פתרון שאפשר לשלב עם הפעילות הגופנית לטובת הפחתת הסיכוי לאירוע של פקקת ורידית הם מדללי דם טבעיים. באמצעות תוספי תזונה כמו כורכום, מגנזיום ואבץ, ויטמין E כמו גם אומגה 3 מהווים דרך מצוינת ליצור אורח חיים מאוזן ובריא, זאת לצד נטילה של מדללי דם במרשם רופא.

חשוב לציין כי נטילה של מדללי דם היא חיונית מאחר ומחקרים שנערכו בתחום מצאו כי מבוגרים שהפסיקו את הנטילה של מדללי הדם לקו בשבץ מוחי, ועל כן השילוב בין תרופות מרשם לבין תוספי תזונה המכילים ריכוז גבוה של חומרים טבעיים שנמצאו כבעלי השפעה מיטבה על מערכות הגוף ומערכת הדם בפרט, היא הדרך ליצירה של איכות חיים משופרת למרות האבחנה אודות קרישיות יתר.

לסיכום, לספורט יש חשיבות עצומה מבחינת יצירת אורח חיים בריא ומאוזן. בעבור מבוגרים שמאובחנים עם קרישיות יתר, הצורך בקיום פעילות גופנית סדירה היא חיונית לטובת הפחתה של אירועים מסכני חיים כמו שבץ מוחי וכן התקפה לב. באמצעות רכישה של תוספי תזונה ייעודים אפשר להפחית את הסיכון להיווצרות של קרישיות יתר בדם, וזאת לצד נטילה קבועה של מדללי דם אותם מקבלים במרשם רופא. האבחנה אודות קרישיות יתר היא אבחנה דרמטית ובעלת השלכות משמעותית על איכות החיים. יחד עם זאת, אפשר ואף רצוי להתחיל וליצור בעבורכם איכות חיים משופרת המתבצעת באמצעות שילוב של ספורט (ההמלצה היא 30 דק' של פעילות ספורטיבית באופן יום יומית) תרופות מרשם כמו מדללי דם וכן תערובות צמחים המספקים תמיכה נוספת לגוף. לפני שאתם ממהרים לבצע רכישה, חשוב קודם כל להתייעץ עם הרופא המטפל מתוך מטרה לוודא כי תוספי התזונה אכן מתאימים לכם.

 

*המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות