בין אימון לתפילה: איך נראה לוח הזמנים של הספורטאי הדתי?

ברכות השחר בבוקר

המודעות לספורט ולאורח חיים בריא עלתה באופן משמעותי בשנים האחרונות, והיא לא פסחה על האוכלוסייה הדתית. גם דתיים יכולים לנהל אורח חיים המשלב את קיום מצוות הדת וגם להקדיש מזמנם ביום כדי לעבוד על הכושר והבריאות. הספורט הוא חלק בלתי נפרד מהשמירה על אורח חיים בריא, מניעת התנוונות של השרירים וגם שמירה על מצב רוח חיובי. במאמר הבא נפרט על לוח הזמנים של הספורטאי הדתי.

מתחילים את הבוקר

הברכות הראשונות ביום הן ברכות השחר בבוקר. ברכות אלו פותחות כל יום של שומר מסורת, וכך גם ספורטאי דתי. לאחר ברכת השחר ניתן לאכול לפי תפריט מומלץ, ולהתחיל את אימון הבוקר כרגיל. את התפריט כמובן ניתן לקבל מיועץ תזונה, ואפילו עדיף מיועץ מקצועי שיודע לתת ייעוץ גם לאוכלוסייה דתית ששומרת על כשרות ומנהגים מקובלים לפי המסורת.

לאחר האימון

כל ספורטאי חייב לצרוך מנת חלבון לאחר אימון, כדי לבנות את השריר ולשקם אותו מהמאמץ שהושקע באימון. המזון חייב להכיל כמות של חלבונים, גם אם יש צורך בצריכה של אבקת חלבון איכותית, וכמובן כשרה הזמינה בשוק בדיוק לקהל הדתי. על המזון בדרך כלל מברכים, ולכל סוג מזון ברכה משלו, ונוסחים נפרדים לספרדים ואשכנזים.

הקפדה על שעות אימונים

שעות האימונים צריכות להיות מסודרות על פי לו"ז אישי וגם לפי מנהגים שיש לקיים במהלך היום. יהיו שעות שלא ניתן יהיה לעשות כושר בגלל שעות הארוחות שמסודרות לפי שעות התפילה. יש לקחת בחשבון זמני כניסה ויציאת שבת וגם ימי חג וחול המועד, ולנהוג בהתאם לפי דרישות ההלכה.

התאמת מאמן אישי

המאמן האישי יכול להיות דמות חשובה מאוד בחייו של ספורטאי ולהשפיע רבות על הלך האימון והאפקטיביות שלו. מרבית ההתקשרות עם המאמן האישי לא צריכה להיות קשורה לדת, אך זה ישפיע על שעות האימון, הפסקות לצורך קיום הלכות בשעות מסוימות או ברכות על מזון או שתייה במהלך אימונים. אם המאמן האישי אחראי גם על התפריט, הוא יהיה חייב להתחשב באורח החיים הדתי ולהפנות לאוכל כשר בלבד ולהמליץ על מוצרים בעלי תו כשרות.

סיכום

מרבית הפעילות של הספורטאי הדתי לא תהיה שונה בהרבה ממקבילו בעולם החילוני. הברכות הן חלק מחייו של אוכלוסייה דתית ממילא, והן ישולבו יחד עם שגרת הכושר ואורח החיים הבריא שכל אחד יכול לסגל לעצמו. המודעות לאורח החיים הבריא ממשיכה רק לעלות ועיסוק בספורט, בין אם באוכלוסייה דתית או חילונית, הוא מומלץ מאוד. כדאי כמובן להקפיד גם על ליווי של אנשי מקצוע בלבד כדי להבטיח שמירה על אפקטיביות האימונים וגם על שלמות הגוף והבריאות לטווח הארוך.

נגישות