אבקות חלבון: מי צריך אותן – ואיך תשתמשו בהן נכון?

בעבור ספורטאים, אבקות החלבון הפכו לחלק בלתי נפרד משגרת האימונים. למעשה, מדובר באבקה עם ריכוז גבוה מאוד של חלבון שנועד לספק לכם כספורטאים את צריכת החלבון שצריכים להוות בין 10%-15% מהתפריט.

מדובר באבקת חלבון שגם ספורטאים חובבים וגם ספורטאים מקצועיים צריכים, בשל החשיבות של החלבון לטובת בנייה של שריר אבל גם לטובת התאוששות מהירה וטובה יותר לאחר אימון כוח או אימון אינטנסיבי. אם אתם לא מגיעים לצריכה היומית הקבועה של חלבון, מדובר באבקה שאתם בהחלט צריכים להתחיל ולשלב בתזונה שלכם.  מגוון המוצרים שניתן לבחור מהם הוא רחב הן מבחינת ריכוז החלבון והן מבחינת הטעם, ועל כן אם המחשבה הראשונית שלכם היא שמדובר בחלבון עם טעם לוואי, יש לכם טעות, בשל המגוון המאפשר לכל ספורטאי לקבל את החלבון לו הוא זקוק ובטעם אליו הוא מתחבר. אולם, לפני שאתם ממהרים לבצע רכישה של אבקה חשוב קודם כל להבין את ההבדלים בין האבקות וכן איך משתמשים נכון, לטובת ניצול מיטבי של החלבון לצרכים הספורטיביים והבריאותיים שלכם.

מה חשוב לדעת אודות אבקות חלבון?

אבקות חלבון נבדלות האחת מהשנייה בהתאם למקור החלבון. האבקה הנפוצה והנמכרת ביותר היא אבקת חלבון המבוססת על מי גבינה, ולצדה גם אבקות חלבון המבוססות על סויה, ביצים, אפונה ועוד. כיום ניתן לבצע רכישה גם של אבקת חלבון טבעונית, ועל כן שימו לב כי כל אבקה נבדלת מהשנייה מבחינת האיכות וריכוז החלבון המצוי. לא בכדי אבקת חלבון המבוססת על מי גבינה היא הנמכרת ביותר, וזאת בשל היותה אבקה עם ריכוז גבוה מאוד של חומצות אמינו שמשפיעות באופן ישיר על היכולת לבנות את השריר בצורה טובה יותר. בנוסף, ישנן שלוש רמות סינון של האבקה: חלבון מרוכז בשיעור של 90%, חלבון מבודד בשיעור של 88% המיועד בעיקר לספורטאים הסובלים מאי סבילות ללקטוז. הסינון השלישי הוא חלבון מפורק בשיעור של 88% שנועד להגביר את קצב הספיגה של החלבון, כאשר היום ניתן לבצע רכישה של מגוון אבקת חלבון משולבת בחומצת אמינו וכן ריכוז גבוה של חלבון, לטובת ניצול מקסימלי של האבקה בעבורכם כספורטאים.

רכישה של אבקת חלבון לספורטאים

רכישה של אבקת חלבון המיועדת לספורטאים היא חלק משמעותי מאוד מתפריט התזונה שלכם. הקפידו לבצע רכישה אך ורק דרך יצרן מוכר ובעל המלצות, ובדקו כי המוצר אושר לשימוש ע"י משרד הבריאות. בנוסף, ישנם מגוון רחב של טעמים לבחירה ועל כן בדקו מהו הטעם שאליו אתם הכי מתחברים ואוהבים, כחלק מהבנה כי אבקת חלבון אינה צריכה לגרום לעיוות בפנים או תחושה של גועל אלא להפך – אבקה ללא תופעות לוואי ועם טעם נהדר אותו ניתן להוסיף לשייק או מזון. בחרו באבקת חלבון ייעודית לספורטאים וכן התאימו את האבקה לצרכים שלכם, תוך שימת דגש על בחירה בתוסף המשולב בחומצות אמינו כמו גם ויטמיניים.

אבקות חלבון: מי צריך אותן - ואיך תשתמשו בהן נכון?

איך משתמשים באבקה בצורה נכונה?

רצוי לצרוך את האבקה מיד לאחר האימון, מאחר ובזמן האימון שלכם השריר נהרס ונדרש לשקם את עצמו בתהליך ההתאוששות. מאחר ואבקת חלבון נועדה לספק לכם את צריכת החלבון הדרושה לטובת התאוששות מהירה ובנייה של השריר לצד תחושת שובע. לא מעט ספורטאים אינם חשים ברעב לאחר האימון או ממתינים, ועל כן שימוש נכון באבקה בצורה נכונה צריך להתבצע לאחר האימון, ובהתאם לתחושה האישית שלכם. אין מדובר בתוסף חד פעמי אלא כזה שבו נדרש להשתמש למשך הטווח הרחוק, לטובת צריכה יומית קבועה של חלבון לו הגוף שלכם זקוק.

לסיכום, אבקת חלבון מהווה תוסף תזונה שכל ספורטאי חובבן או מקצועי יכול בהחלט לקחת בצורה נכונה, אולם צריך לזכור כי צריכה נכונה צריכה להתבצע בהתאם למדדים שלכם מבחינת משקל, גובה וסוג הפעילות הספורטיבית לטובת שימוש נכוון ובטוח באבקה.

נגישות