כושר גופני בהיריון: האם הוא עלול להוביל ללידה מוקדמת?

בתהליך האימהות, אישה נתקלת במערבולת של רגשות, שינויים פיסיים ורגשיים ואינספור עצות. בין כל השאלות, עולה לעיתים קרובות השאלה האם זה בטוח להתאמן במהלך ההיריון? פעילות גופנית הופכת לפתע לנושא לוויכוח. האם זה יועיל ליולדת, או שזה עלול להוות מקור לסיכונים, כמו לידה מוקדמת? בואו ניכנס לעומק הנושא הזה, נבטל את החששות ונסביר את העובדות לגבי ההשפעה של פעילות גופנית על היריון והלידה.

מהי לידה מוקדמת?

לפני שנעמיק בקשר בין פעילות גופנית ללידה מוקדמת, חשוב להבין מהי לידה מוקדמת. לידה מוקדמת מוגדרת כלידה המתרחשת לפני השבוע ה-37 להריון. תינוקות שנולדו בטרם עת עלולים להתמודד עם אתגרים בריאותיים מכיוון שחלק מהאיברים החיוניים שלהם אולי לא התפתחו במלואם. כתוצאה מכך, תמיד יש עניין רב לזהות ולמזער את הגורמים שעלולים להוביל לסיבוכי היריון וללידות מוקדמות.

פעילות גופנית והיתרונות שלה במהלך ההיריון

פעילות גופנית מומלצת בדרך כלל לנשים בהיריון, שכן היא מציעה יתרונות מרובים. אלה כוללים:

 • שיפור בריאות הלב וכלי הדם: פעילות גופנית סדירה, כמו פעילות לחיזוק רצפת האגן, יכולה לעזור לשפר את בריאות הלב ואת הסיבולת.
 • כוח שרירים: להישאר פעילות יכול לעזור בהתמודדות עם המשקל הנוסף של ההיריון ומכין את הגוף לדרישות הפיזיות של הלידה.
 • ויסות מצב הרוח: פעילות גופנית יכולה להגביר את רמות האנדורפינים, מה שיכול לעזור להפחית חרדה ודיכאון.
 • מניעת סוכרת היריון: פעילות גופנית יכולה לסייע בוויסות רמות הסוכר בדם ולהפחית את הסיכון לסוכרת היריון.

 

מה אומרים רופאים על פעילות גופנית ולידה מוקדמת?

רופאים רבים בחנו את הקשר האפשרי בין פעילות גופנית במהלך ההיריון לבין הסיכון ללדת בטרם עת. הקונצנזוס בקרבם הוא שפעילות גופנית מתונה אינה מעלה משמעותית את הסיכון ללידה מוקדמת. למעשה, פעילות גופנית עשויה אפילו להפחית את הסיכון במקרים מסוימים. יש כמה נקודות קריטיות שיש לשים לב אליהן:

 • קושי הפעילות: בעוד שפעילות גופנית מתונה נחשבת בטוחה, תרגילים אינטנסיביים מאוד ובעלי השפעה גבוהה, במיוחד בשליש השלישי, עשויים לשאת סיכונים מסוימים. חיוני להסתגל ולשנות תרגילים ככל שההיריון מתקדם.
 • גישה אינדיבידואלית: מה שעשוי להיות בטוח עבור אישה אחת יכול להיות מסוכן עבור אחרת, במיוחד אם יש מצבים רפואיים בסיסיים או היסטוריה של סיבוכים.
 • הקשיבו לגוף שלכן: חיוני שנשים בהיריון יקשיבו לגופן. אם הפעילות לא נוחה או כואבת, עדיף להפסיק ולהתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות.

המלצות מומחים

רוב אנשי מקצוע בתחום הבריאות מסכימים כי פעילות גופנית יכולה להיות חלק בריא בהיריון. הנה כמה הנחיות כלליות שסופקו על ידי מומחים:

 • ייעוץ: תמיד כדאי לדון בתוכניות פעילות גופנית עם הרופא, במיוחד אם יש היסטוריה של סיבוכים או כל חששות לגבי ההיריון.
 • הקפידו על שתייה: שתייה מרובה של מים לפני פעילות גופנית, במהלכה ואחריה מסייעת במניעת התייבשות, מה שעלול להגביר את הסיכון לצירים וללידה מוקדמת.
 • הימנעו מהתחממות יתר: נשים בהיריון צריכות להימנע מתרגילים שעלולים להוביל להתחממות יתר. זה כולל הימנעות מסביבות בטמפרטורה גבוהה.
 • היצמדו לפעילויות מוכרות: אם מישהי הייתה פעילה לפני ההיריון, היא יכולה בדרך כלל להמשיך בשגרה הרגילה שלה, ולבצע שינויים לפי הצורך. עם זאת, היריון לא יכול להיות הזמן הטוב ביותר להתחיל פעילות חדשה ואינטנסיבית.
 • היו מעודכנות: חשוב להישאר מעודכנות בהנחיות העדכניות ביותר הקשורות לפעילות גופנית במהלך ההיריון. ההמלצות עשויות להשתנות עם הזמן.

לסיכום

ההחלטות שתישו במהלך ההיריון יכולות להיות מאתגרות, כאשר כל בחירה נשקלת מול ההשפעה הפוטנציאלית שלה על רווחתו של התינוק. כשמדובר בפעילות גופנית, מאזן הראיות מצביע על כך שפעילות גופנית מתונה היא לא רק בטוחה, אלא גם יכולה להועיל לרוב הנשים בהיריון. בעוד שחיוני להביא בחשבון נסיבות אישיות וחששות בריאותיים פוטנציאליים, המסר הכללי הוא שפעילות גופנית, כאשר ניגשים אליה בחוכמה ובהתייעצות עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות, יכולה למלא תפקיד תומך בהיריון בריא. אבל כמו כל דבר בשלב חשוב זה של החיים, חיוני להיות קשובות, להסתגל לפי הצורך ולתעדף את הנוחות והבטיחות הן של האם והן של התינוק.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות